Showcase för killar
Visa upp dig för collegecoacher på Studenternas IP i Uppsala!

SHOWCASE FÖR KILLAR – 1:a juli 2025
Kommande event – Tisdag den 1:e juli
Den 1:e juli så anordnar vi på Athleticademix en showcase för killar på Studenternas IP i Uppsala. På showcasen så erbjuds du chansen att visa upp dig för collegecoacher, samla videomaterial till höjdpunktsfilm, lära dig mer om college samt träffa andra spelare som har samma intressen och ambitioner som du själv.
Varför ska man vara med på en showcase? Läs det här blogginlägget för att få lite mer information varför det är kanon att delta på en showcase!
Se sammandrag från tidigare event
Mer information om dagen
Eventet är öppet för både de som redan arbetar med Athleticademix och för de som funderar på att anlita Athleticademix som deras collegeagentur.
Dagen kommer innehålla:
- Uppvisningsmatch – Vi garanterar varje spelare minst speltid om 60 minuter. Som spelas in och sedan marknadsförs till alla universitet i hela USA.
- Föreläsning – Informell föreläsning om college samt föreläsning om hur man ska maximera sin collegeprocess.
Schema för dagen
- 8:30 – Registrering.
- 09:00 – 12:00 – Tid på planen i form av uppvärmning, övningar samt match.
- 12:00 – 13:30 – Dusch, ombyte samt lunch på Brasseri 21.
- 13:30 – 15:00 – Föreläsning om college & processen.
- 15.00 – Slut på dagen!
Annan viktig information
- Var? Studenternas IP, Uppsala.
- När? Tisdag den 1:e juli mellan 8:30 – 15.00.
- Kostnad? Eventet är gratis för kunder till Athleticademix och kostar 1 000 kronor att vara med på för spelare som inte ännu har Athleticademix som agentur.
- Ta med? Fotbollsskor, benskydd, vattenflaska, handduk och hygienartiklar. Athleticademix tillgodoser med matchställ.
- Åldrar? Födda 2005, 2006, 2007 & 2008.